O firmie

Leben Hi-Fi Stereo Company jest japońską firmą produkującą najwyższej klasy wzmacniacze lampowe. Jej konstruktorem i właścicielem jest pan Taku Hyodo, uznawany powszechnie za jednego z absolutnie najbardziej utalentowanych projektantów urządzeń lampowych w Japonii.
Pan Hyodo posiada rozległe doświadczenie w tej dziedzinie, ponieważ w przeszłości np. projektował urządzenia dla Luxmana oraz jest aktywnym muzykiem – znakomicie gra na gitarze i kilku innych instrumentach (niegdyś pracował jako profesjonalny gitarzysta). Co więcej – jest także kolekcjonerem lamp (NOS) i posiada rozległe zbiory takich modeli jak: 3CSS, 12AT7, E288CC, 6L6GC (5881), które wykorzystuje lub zamierza wykorzystać w konstrukcjach Lebena.

Pan Hyodo opuścił Luxmana w roku 1979 i od razu założył własną firmę Kouri Denki Co. Miał wówczas trzydzieści lat. Oprócz produkcji elektronicznych komponentów, części i płytek drukowanych, kontynuował sprzedaż własnych wzmacniaczy pod marką KFH, które trafiały głównie do jego znajomych – ich domów, kawiarni, pubów itp.
Pierwszym komercyjnie dostępnym produktem – wciąż jeszcze pod marką KFH – był wzmacniacz Triode 33, po raz pierwszy zaprezentowany w roku 1991, a w którym użyto znakomitych lamp 3C33. Z kolei pierwszym wzmacniaczem sprzedawanym pod marką Leben, był wzmacniacz mocy RS-35a (na lampach 6L6GC) z roku 1995 oraz przedwzmacniacz RS-28c (na lampach E288CC). Przedwzmacniacz został niedawno przeprojektowany (pracuje teraz na lampach 6CG7 General Electric) i nosi nazwę RS-28CX.

Urządzenia projektowane przez pana Hyodo to przede wszystkim owoc jego pasji muzycznych, stąd niewielka ilość dostępnych modeli. Pomimo to zdobyły one grono oddanych wielbicieli, którzy założyli klub miłośników Lebena po nazwą Leben Audio Lovers’ Club. Jego członkowie z niecierpliwością wyglądają pojawienia się każdego następnego modelu i za każdym razem są zaskakiwani coraz to lepszym dźwiękiem. Początkowo produkty tej japońskiej firmy dostępne były jedynie dla najbardziej zamożnych. Wraz z modelami CS-200, CS-250, CS-300 i CS-300X udało się jednak utrzymać dotychczasową jakość i jednocześnie znacząco obniżyć cenę końcową.
Wszystkie wzmacniacze Lebena są składane ręcznie przez wyselekcjonowanych i wyszkolonych przez pana Hyodo pracowników. Wszystkie są też przepięknie wykończone.
Połączenia wewnętrzne wykonywane są wyłącznie w szlachetnej technologii punkt-punkt (bez udziału płytki drukowanej). Wzmacniacze Lebena są – co do jednego – wytwarzane w całości w Japonii, dzięki czemu posiadacze jej produktów mogą spodziewać się wieloletniej bezawaryjnej pracy. Aby ułatwić wymianę lamp, wzmacniacze wyposażono w układy automatycznego biasu (nawet jeśli oznaczało to poświęcenie części mocy wyjściowej).